Asgari ücrete ara zam var mı? Merkez Bankası’nın mektubunda belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleşen görüşmeler ile aralık ayında asgari ücret, 1 Ocak 2024’ten geçerli olmak üzere net 17 bin 2 TL olarak belirlendi.

Asgari ücrette, önceki döneme oranla yüzde 49 artış yapıldı. Memur ve memur emeklileri enflasyon farkına ek olarak toplu sözleşme zammı yansıyor.

Toplu sözleşme zammına göre memur ve memur emeklileri temmuz ayında yılın 2. zammını alacak. Son zamanlarda asgari ücretlilerin de temmuz ayında ara zam alıp almayacağı gündemde sıcaklığını koruyor.

Asgari ücrete ara zam talebi tartışmaları tansiyonu yükseltmeye devam ediyor.

Merkez Bankası, 2023’te enflasyon hedefi tutmadığı için kanun gereği Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e bir mektup gönderdi.

Metinde asgari ücrete ilişkin tek zam vurgusuna yer verildi. Gönderilen mektup kapsamında Temmuz 2024’te asgari ücret artışı olmayacağı netleşti.

Hükümet son 2 yıldır temmuz ayında yaptığı ara zammın bu sene yapılmayacağını duyurmuş; 2024 yılı için tek ücret kararı vermişti.

Merkez Bankası’nın metninde de “Asgari ücretin yılda bir kez güncellenmesi, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ile ücret ve vergi ayarlamalarında OVP’de sunulan enflasyon tahminlerinin gözetilmesi ve para politikasındaki sıkı duruşun ihtiyatlı maliye politikası ile desteklenmesi, öngörülen dezenflasyon patikasının tesis edilmesi açısından kritik bir önem taşımaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir